NEMIGYÓGYÁSZAT
Hogyan készüljünk a mintavételre?
A nemi vizsgálat fontos részét képezi a mintavétel. Ennek segítségével állapítja meg a szakorvos, hogy pontosan milyen kórokozó okozza a nemi területen jelentkező tüneteket, panaszokat.
A hüvely, illetve a méhnyak vizsgálatát a ciklushoz igazítjuk, ugyanis menstruáció alatt nem végezhető. A vizsgálat előtti napokban semmiképpen ne végezzen hüvelyöblítést, ne használjon semmilyen kúpot, kenőcsöt, ecsetelőt, és ha éppen gyógyszert szed, akkor ezt az információt mindenképp ossza meg az Önt fogadó szakorvossal. A vizsgálatot megelőző három napban kerülje a bárminemű szexuális együttlétet.
Férfi páciensek esetében a következő előkészületekre van szükség: a vizsgálat előtti legalább 2-3 órán belül ne vizeljen, ugyanis a vizelet kimossa az esetleges váladékot. A vizsgálat előtti néhány napban ne használjon semmilyen krémet, ecsetelőt, esetleges gyógyszeres kezeléséről pedig tájékoztassa a szakorvost. A bárminemű szexuális együttlétet óvszerrel és óvszer nélkül egyaránt kerülje!
STD-szűrés
Az STD betűszó szexuális úton átadható betegséget jelent. A klassszikus nemibetegségek körébe tartozik a tripper vagy gonorrhoea, a szifilisz és a HIV-fertőzés, de ezen kívül számos más kórokozó is okozhat szexuális úton terjedő betegséget, mint pl. a chlamydia, a mycoplasma, a gardnerella stb.
A betegség hátterében álló kórokozó pontos meghatározása többféle úton történik: mikroszkópos vizsgálattal, laboratórium tenyésztéssel és speciális mikrobiológiai vizsgálatokkal, vagyis genetikai alapú tesztekkel.
HPV-szűrés és –oltás
A HPV (human papilloma vírus) az emberi hámsejteket megtámadó vírus, mely különféle elváltozásokat okoz a bőr felületén. Ezek közül az elváltozások közül léteznek olyanok, amelyek rosszindulatúak, mint pl. a méhnyakrák. A vírus bőr-bőr érintkezéssel, szoros testi kontaktussal terjed. Több mint 200 féle HPV-típust azonosítottak eddig a kutatók: vannak, amelyek a szemölcsök, és vannak, amelyek a rákos elváltozásokban vesznek részt.
A genetikai alapú szűrővizsgálattal kimutatható, hogy az adott terület hámsejtjei fertőzöttek-e. A vizsgálathoz szükséges mintát a szájüregből, a végbélnyílásról, a méhszájról, a külső nemiszerv nyálkahártyájáról, férfiak esetében a húgycsőnyílás környékéről vehetjük.
A HPV elleni legbiztosabb védekezés a megelőzés, melyet a védőoltás biztosít. Legtöbbször 9-15 éves korban javasoljuk, még a szexuális élet megkezdése előtt. Ugyan később is adható, de a szexuális élet megkezdése után már előzetes szűrővizsgálat szükséges annak feltárására, hogy a páciens találkozott-e már a vírussal, és van-e fennálló HPV-fertőzése. Meghatározott időszakonként összesen 3 oltást adunk be.
Nemi szervi szemölcsök eltávolítása
A nemi szervi szemölcsök eltávolítása ugyanazokkal a technikákkal történik, mint a test bármely részén előforduló növedékek eltávolítása. De mivel vírusos eredetűek, ezért könnyebben kiújulhatnak. Kiegészítő kezelésre, az immunrendszer erősítésére is szükség lehet.